Yetersizlik:İlk Staj Günü


Çok heyecanla başlamıştım. İlk yazımda bahsetmiştim bundan. Hala heyecanlıyım. Fakat yüreğimi bir yetersizlik ve korku sardı.

Stajımı hidroelektrik tesisinde yapmaya başladım. Hidroelektrik tesisleri barajlarda biriken suyun durgun enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren tesislerdir. İlk günümde stajını tamamlamak üzere olan başka bir öğrenci bana santrali gezdirdi ve her makinenin görevini anlattı. Adım attığım her an kalbim sanki yüreğimden çıkacak gibiydi. Bütün her şey inanılmazdı ve heyecan vericiydi. Ama rehberim bana anlatmaya devam ettikçe alt katlara inmenin getirdiği bir basıklık ve havasızlıkla beraber de içimi korku sarmaya başladı.

20 günde bende her şeyi öğrenebilecek miyim?

Şu var ki ders çalışmakla ilgili büyük sıkıntılarım vardı benim. Telefon titrese, içeriden yemek kokusu gelse, kuş uçsa, araba geçse dikkatim dağılırdı. Turumuz bittikten ve yukarı çıktıktan sonra staj odasındaki belgeleri alt üst etmeye ve not almaya başladım. O sırada telefonuma onlarca mesaj geldi, birkaç defa da çaldı hatta, bulunduğumuz tesis iki kere hafifçe sallandı - pasif duruma getirilmiş bir generatör bir pervane devreye girmiş meğersem- ve bir sürü şey olmuş. Ama ben öyle bir tutku ve hırsla gömülmüşüm ki farkında bile olmamışım.

Demek ki yapabiliyormuşum.

O kadar umut dolu mutluluk dolu bir gün oldu ki o gün benim için.

Sıkıntı yok.

Şu sıralar taşınma telaşındayız. Bu yüzden buraya çok sık yazı atamayabilirim. Ama bu olayı halleder halletmez öğrendiklerimi paylaşacağım.

Sağlıcakla kalın.

9 yorum:

 1. Merhaba, pek konuyla alakalı değil ama instagram hesabınızı nasıl bloga yerleştirdiniz. Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayrı bir kod dizini kullandım. Google'dan araştırırsanız mutlaka bulabilirsiniz. :)

   Sil
 2. Sanırım birazda severek yapma ile alakalı her şeyden soyutlanma :)

  YanıtlaSil
 3. ay sevindim. gittiğin yer indiğin yer ilginç olmalı. evet makineler filan. olur ya filmlerdeeee. başarılar sevindim yaaa. taşınma diyorsun, netleşti haaaa, noldu tayiiin, okul nolcaaak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deep merhaba <3 Onları anlattım yalnizamaozgurde :D

   Sil
 4. İşini severek yapan insanlara çok ihtiyacı var bu ülkenin...
  Kendini böylesine adaman o kadar çok hoşuma gidiyor ki ♥
  Her şey umduğun gibi olur inşallah *-*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım Elif öyle olur. Rabbim ben emek gösterdiğim sürece yüzümü kara çıkarmaz diye umut ediyorum bende.

   Sil
 5. Stajlar bazen zor olsada güzeldir. Ben çok staj yaptım ve her stajımı özlüyorum. Bu arada blogumdaki eski yazılarımı okurken #şurada ve #burada 'ki yazılarımdaki yorumlarından bloguna ziyarete geldim. Merhaba !

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.